Diane Paulus, Artistic Director of the American Repertory Theater.

Credit: Susan Lapides

35th Annual Elliott Norton Awards Nominees Announced

April 10, 2017

The Boston Theater Critics Association Monday announced the nominations for the 35th Annual Elliot Norton Awards. You can read the entire list of nominees below. Winners will be announced at the Norton Awards ceremony on May 15 at the Huntington Theatre Company’s Boston University Theatre.

Director Diane Paulus receives prize

The group, of which I’m a member, also announced that Diane Paulus, the Tony Award-winning Artistic Director of the American Repertory Theater, will receive this year’s Elliot Norton Prize for Sustained Excellence. Tony Award-winning actress and A.R.T. alum Cherry Jones is this year’s Guest of Honor.

Below is the entire nominations list for the 35th Annual Elliot Norton Awards:

Outstanding Production, Large Theater

Fingersmith (American Repertory Theater)

Topdog/Underdog (Huntington Theatre Company)

Love’s Labour’s Lost (Commonwealth Shakespeare Company)

Outstanding Production, Midsize Theater

Hand to God (SpeakEasy Stage Company)

Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Lyric Stage Company of Boston)

Edward II (Actors’ Shakespeare Project)

Outstanding Production, Small Theater

Oh God (Israeli Stage)

Lettice and Lovage (Gloucester Stage Company)

We’re Gonna Die (Company One Theatre)

Outstanding Production, Fringe Theater

Blasted (Off the Grid Theatre Company)

Silent Sky (Flat Earth Theatre)

The Little Dog Laughed (Take Your Pick Productions)

Outstanding Design, Large Theater

Fingersmith (American Repertory Theater) Set design by Christopher Acebo, costumes by Deborah Dryden, lighting by Jen Schriever, composer/sound designer Andre Pluess, projection design by Shawn Sagady, wig and makeup design by Rachel Padula Shufelt

An American in Paris (Boch Center Wang Theatre) Set and costume design by Bob Crowley, lighting by Natasha Katz, sound design by Jon Weston, projection design by 59 Productions

Topdog/Underdog (Huntington Theatre Company) Scenic and costume design by Clint Ramos, lighting by Driscoll Otto, sound design by Leon Rothenberg

Outstanding Design, Midsize, Small or Fringe Theater

The School for Scandal (Actors’ Shakespeare Project) Set design by J. Michael Griggs, costumes by Tyler Kinney and Jen Bennett, lighting by Karen Perlow, hair and makeup design by Amber Vonner, sound design by Darby Smotherman, props master Misaki Nishimiya

Edward II (Actors’ Shakespeare Project) Set design by Sara Brown, lighting by Jeff Adelberg, costumes by Rachel Padula Shufelt, sound design by David Wilson, violence design by Omar Robinson, props master Elizabeth Rocha

The Atheist (Boston Playwrights’ Theatre) Scenic design by Ronan Noone, lighting by Matthew Breton, sound design by Phil Schroeder, costume design by Georgia Lyman, media advisor Zachary Dyer

Outstanding Actor, Large Theater

Tyrone Mitchell Henderson, Topdog/Underdog (Huntington Theatre Company)

Matthew J. Harris, Topdog/Underdog (Huntington Theatre Company)

Russell Harvard, I Was Most Alive with You (Huntington Theatre Company)

Outstanding Actor, Midsize Theater

Maurice Emmanuel Parent, Edward II (Actors’ Shakespeare Project)

Eliott Purcell, Hand to God (SpeakEasy Stage Company)

Steven Barkhimer, Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Actor, Small or Fringe Theater

Christopher James Webb, Blasted (Off the Grid Theatre Company)

Barlow Adamson, The Honey Trap (Boston Playwrights’ Theatre)

Will Lyman, Oh God (Israeli Stage)

Outstanding Actress, Large Theater

Kristine Nielsen, Fingersmith (American Repertory Theater)

Amanda Plummer, The Night of the Iguana (American Repertory Theater)

Karen MacDonald, Finish Line (Boch Center in association with Boston Theater Company)

Outstanding Actress, Midsize Theater

Marianna Bassham, Hand to God (SpeakEasy Stage Company) and Hamlet (Actors’ Shakespeare Project)

Paula Plum, Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Lyric Stage Company of Boston)

Celeste Oliva, Stage Kiss (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Actress, Small or Fringe Theater

Maureen Keiller, Faithless and The Honey Trap (Boston Playwrights’ Theatre) and Oh God (Israeli Stage)

Kippy Goldfarb, Really (Company One Theatre in partnership with Matter & Light Fine Art)

Erin Eva Butcher, Silent Sky (Flat Earth Theatre)

Outstanding New Script

Mala, by Melinda Lopez (ArtsEmerson)

Notes from the Field: Doing Time in Education, by Anna Deavere Smith (American Repertory Theater)

I Was Most Alive with You, by Craig Lucas (Huntington Theatre Company)

Outstanding Solo Performance

Obehi Janice, We’re Gonna Die (Company One Theatre)

Anna Deavere Smith, Notes from the Field: Doing Time in Education (American Repertory Theater)

Georgia Lyman, The Atheist (Boston Playwrights’ Theatre)

Outstanding Director, Large Theater

Billy Porter, Topdog/Underdog (Huntington Theatre Company)

Bill Rauch, Fingersmith (American Repertory Theater)

Garry Hynes, The Beauty Queen of Leenane (Druid Theatre Company, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Director, Midsize Theater

Paul Daigneault, Dogfight, Significant Other and The Scottsboro Boys (SpeakEasy Stage Company)

David R. Gammons, Hand to God (SpeakEasy Stage Company) and Edward II (Actors’ Shakespeare Project)

Scott Edmiston, Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Director, Small or Fringe Theater

Guy Ben-Aharon, Oh God (Israeli Stage) and Dog Paddle (Bridge Repertory Theater)

Danielle Fauteux Jacques, Brilliant Adventures (Apollinaire Theatre Company)

John Kuntz, Blasted (Off the Grid Theatre Company)

Outstanding Musical Production, Large Theater

Sunday in the Park with George (Huntington Theatre Company)

Show Boat (Fiddlehead Theatre Company)

Spamalot (North Shore Music Theatre)

Outstanding Musical Production, Midsize, Small or Fringe Theater

Fiddler on the Roof (New Repertory Theatre)

The Scottsboro Boys (SpeakEasy Stage Company)

Billy Elliot (Wheelock Family Theatre)

Outstanding Musical Performance by an Actor

Jeremiah Kissel, Fiddler on the Roof (New Repertory Theatre)

De’Lon Grant, The Scottsboro Boys (SpeakEasy Stage Company)

Seth Judice, Billy Elliot (Wheelock Family Theatre)

Outstanding Musical Performance by an Actress

Shoshana Bean, Funny Girl (North Shore Music Theatre)

Alejandra M. Parrilla, Dogfight (SpeakEasy Stage Company)

Jenni Barber, Sunday in the Park with George (Huntington Theatre Company)

Outstanding Ensemble

Regular Singing (New Repertory Theatre and Stoneham Theatre)

The Scottsboro Boys (SpeakEasy Stage Company)

The Beauty Queen of Leenane (Druid Theatre Company presented by ArtsEmerson


WGBH News is supported by:
Back to top